Zdjęcia ślubne

Fotografowanie na ślubach jest bardzo odpowiedzialną pracą i ogromnym wyzwaniem dla każdego fotografa. Udana dokumentacja tego wyjątkowego dla pary młodej dnia, musi zawierać wszystkie najważniejsze elementy uroczystości. Nie ma przy tym możliwości popełnienia nawet najmniejszej pomyłki, gdyż powtórzenie jakiegokolwiek wydarzenia jest absolutnie niemożliwe. Na nieudaną sesję nie można sobie pozwolić, ponieważ będzie ona ogromną stratą nie tyko dla fotografa, ale przede wszystkim dla klientów, którzy zostaną w ten sposób pozbawieni pamiątki z najpiękniejszego dnia w ich życiu. Przed przystąpieniem do wykonania zlecenia, należy się więc bardzo dokładnie przygotować. W poniższym artykule postaram się udzielić kilku porad, które mogą okazać się bardzo pomocne w dobrym zaplanowaniu fotografowania uroczystości zaślubin.

Przed podjęciem się jakiegokolwiek zlecenia, warto dokładnie poznać oczekiwania klientów. Nie inaczej jest z fotografowaniem na ślubie. Przed wzięciem aparatu do ręki, dobrze jest odbyć rozmowę z przyszłą parą młodą, podczas której dokładnie dowiemy się, jak wyniki sesji zdjęciowej wyobrażają sobie klienci. Nie muszę chyba nikomu mówić, że podczas wykonywania zdjęć zawsze należy się stosować do wytycznych uzyskanych podczas tej rozmowy. W niektórych przypadkach warto zainteresować się również zdaniem rodziców pary młodej, gdyż niekiedy oni także mają coś do powiedzenia na temat zdjęć ślubnych.

Musisz być przygotowany na wszystko podczas zdjęć ślubnych

Kiedy wszelkie ustalenia mamy już za sobą, warto zabrać się za planowanie swojej pracy.  Jak już wcześniej mówiłem, trzeba być przygotowanym na wszystko, bo na ślubie nic nie dzieje się dwa razy, więc każdy przegapiony przez fotografa moment jest momentem straconym. Należy skupić się na detalach, bo to one w dużej mierze tworzą niezwykły klimat dnia ślubu, który chcemy przecież w jak największym stopniu oddać na zdjęciach. Mowa tutaj o uwiecznieniu choćby obrączek czy wykonaniu kilku ciekawych ujęć podczas przygotowań pary młodej. Warto skupić się na uchwyceniu emocji nowożeńców, bo to także wywoła u nich bardzo pozytywne wrażenie podczas późniejszego oglądania wykonanych zdjęć.

Jak wszyscy zapewne się domyślają, kulminacyjnym momentem w dniu ślubu, jest uroczystość w kościele. To właśnie robienie zdjęć w kościele wymaga od fotografa najwięcej wysiłku. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, w większości kościołów panują bardzo trudne warunki oświetleniowe, co znacznie utrudnia pracę każdego fotografa. Ze względu na symbolikę miejsca jakim jest kościół, jak i komfort zebranych ludzi, nie wypada także używać lampy błyskowej. 

Pomijając jednak wszelkie aspekty techniczne, fotografując w kościele, należy zachować szczególną kulturę i odpowiednio się zachowywać. W przeciwnym razie zostaniemy po prostu wyproszeni z kościoła, co zakończy się katastrofą dla naszych klientów. Robiąc zdjęcia w kościele starajmy się przede wszystkim mało rzucać w oczy i nie zakłócać przebiegu mszy świętej.  Przed rozpoczęciem sesji warto także odwiedzić kościół, aby dokładnie poznać wnętrze budynku, co zdecydowanie usprawni przemieszczanie i fotografowanie podczas ślubu.

Bardzo trudnym momentem dla fotografa jest przysięga. Właściwe uwiecznienie tego momentu wymaga od pary młodej pewnej współpracy z fotografem. Mianowicie należy poinformować, aby podczas przysięgi państwo młodzi stali twarzami do siebie, a nie do księdza. W przeciwnym razie właściwe wykonanie fotografii stanie się niemożliwe, gdyż twarze pary młodej będą niewidoczne dla fotografa. Kolejną chwilą, która wymaga nieco więcej uwagi, jest wyjścia nowożeńców z kościoła. Należy wprawnie sfotografować tę chwilę uważając, aby obecni przy niej goście zwyczajnie nie zasłonili pary młodej.

Zdjęcia ślubne: z kościoła na wesele

Po zakończonej pracy w kościele, przychodzi pora na udanie się na wesele. Tutaj zadanie jest już bardzo ułatwione, gdyż fotograf może sobie pozwolić na wiele więcej niż podczas mszy świętej w kościele.  Z technicznego punktu widzenia największą różnicą jest brak problemów o świetleniem, co pozwala na użycie mniejszych wartości ISO, poprawiając tym samym jakość wykonywanych zdjęć. W pełni dozwolone jest także użycie lampy błyskowej , dzięki której uzyskać można wiele ciekawych efektów. Dobrze jest użyć jednak jakiegoś dyfuzora, gdyż goście weselni raczej nie lubią być raz za razem oślepiani przez fotografa. Tak samo, jak podczas liturgii w kościele, podczas wesela jest kilka kluczowych momentów, które obowiązkowo należy uwiecznić. Najważniejszym z nich jest oczywiście pierwszy taniec młodej pary.  Fotografując go, należy pamiętać o właściwych ustawieniach aparatu, gdyż konieczny jest tutaj efekt  „zamrożenia” ruchu. 

Fotografując wesele, konieczne jest ciągłe obserwowanie gości.  Ich twarze umieszczone na zdjęciach są najlepszym sposobem na oddanie atmosfery wesela. A przecież właśnie o to chodzi w fotografii weselnej!