Początkujący fotograf, poradnik: jak zacząć fotografować?

Fotografia coraz bardziej się rozwija przyciągając tym samym do siebie coraz większą liczbę sympatyków. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ robienie zdjęć jest wspaniałym hobby, a przy odrobinie pracy i talentu może stać się w przyszłości dobrym źródłem utrzymania. Niestety, większość ludzi, którzy nie są obeznani z tematem fotografii sądzi, że polega ona głównie na wykonywaniu zdjęć rodzinnych lub prostych zdjęć ludzi. Co w tym trudnego? Przecież każdemu przynajmniej kilka razy w życiu zdarzyło się zrobić jakieś zdjęcia. Wystarczy kupić tylko drogą lustrzankę, a piękne zdjęcia „zrobią się” same. Takie rozumowanie jest błędne i nie ma absolutnie nic wspólnego ze sztuką, jaką niewątpliwie jest fotografia. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, czym tak naprawdę kierować się na początku swojej przygody z fotografią, oraz co robić, aby wykonywać coraz lepsze zdjęcia.

Start kariery początkującego fotografa

Zacznijmy od tego, że na początku fotograficznej „kariery” absolutnie nie trzeba inwestować w drogi sprzęt. Profesjonalne lustrzanki bardzo często posiadają całą masę różnych funkcji, wśród których początkujący fotograf najprawdopodobniej się zagubi, zniechęcając się tym samym do fotografii. Prawda jest taka, że zanim ktoś weźmie w rękę drogi aparat, powinien opanować podstawowe czynniki, które wpływają na jakość zdjęcia.  Nie mówię tutaj bynajmniej o przeczytaniu kilku poradników i definicji w internecie, ale o nauczeniu się tego samemu fotografując. Robienie zdjęć takie już jest. Żadna teoria nigdy nie zastąpi praktyki.  Najważniejsze jest tutaj ciągłe fotografowanie rozmaitych motywów, przy użyciu różnych ustawień aparatu. W ten sposób można nauczyć się panowania nad elementami ekspozycji, a tym samym kontrolowania swojego sprzętu. Jak już mówiłem, nie potrzeba do tego profesjonalnych aparatów. W zupełności wystarczy zaopatrzenie się w jeden z dostępnych na rynku tańszych modeli lustrzanek. Pamiętajmy, dobry fotograf jest w stanie zrobić ciekawe zdjęcie, niezależnie od ceny aparatu który właśnie trzyma w dłoniach.

Wbrew pozorom, aspekty techniczne nie są jednak najważniejsze w fotografii. O wiele bardziej istotna jest koncepcja i pomysł na swoje zdjęcia. Co z tego, że fotografia będzie doskonała technicznie, jeśli nie będzie się na niej nic działo, a potencjalni widzowie nie zechcą patrzeć na nią dłużej niż kilka sekund? Najlepsze zdjęcia zazwyczaj powstają w wyobraźni fotografa na długo przed tym, jak faktycznie zostaną wykonane. Planując fotografowanie czegokolwiek, należy robić to w taki sposób, aby zainteresować odbiorcę nawet najbardziej przyziemnym motywem. Jest to możliwe, ponieważ jeden obraz jest w stanie wpłynąć na wyobraźnię człowieka o wiele bardziej, niż jakiekolwiek słowa. Skąd zatem brać pomysły na zdjęcia? Przede wszystkim oglądając kadry wykonywane przez innych ludzi.  Przypatrując się fotografiom profesjonalistów, można odkryć, że jedną rzecz można przedstawić na ogromną ilość sposobów. Opanowanie tej umiejętności pozwoli ukazać całkiem zwyczajne rzeczy w ciekawy i nieszablonowy sposób, co na pewno przyciągnie uwagę osób oglądających zdjęcia.

Kiedy zdjęcie jest już zrobione, zanim będzie można je komukolwiek pokazać, powinno się przeprowadzić proces obróbki.  Nie jest to konieczne, lecz bardzo pozytywnie wpływa na końcowy wygląd zdjęć. Dzięki komputerowi, można bowiem poprawić kadrowanie, zmienić nasycenie barw oraz dokonać wielu innych czynności, dzięki którym odbiór zdjęcia stanie się przyjemniejszy. 

Początkujący fotograf i długie godziny pracy nad zdjęciami

Każdy profesjonalny fotograf, zanim pokaże zdjęcia klientowi bądź umieści je w swoim portfolio spędza długie godziny pracując nad nimi w programie do obróbki. W tym miejscu warto wyjaśnić kolejną kwestię, którą są właśnie programy komputerowe. To nie prawda, że aby móc skorzystać z przyzwoitego programu do obróbki zdjęć, trzeba najpierw zapłacić duże pieniądze za dostęp do niego. Istnieje bardzo dużo dostępnych za darmo oprogramowań oferujących bardzo wiele przydatnych opcji, dzięki którym można poddać wykonane fotografie procesowi postprodukcji. Śmiało można polecić tutaj popularnego Gimpa, czy nieco mniej znany Fotor. Obydwie te aplikacje można bez żadnych problemów pobrać za darmo z internetu. Powyższy artykuł zawiera podstawowe informacje, którymi powinien kierować się każdy początkujący fotograf, który poważnie myśli o wyniesieniu swoich umiejętności na wyższy poziom. 

Fotografia jest wspaniałym zajęciem, które może stać się sposobem na życie. Aby to się jednak stało, należy poświęcić nieco czasu na samodoskonalenie w tej dziedzinie. Nic nie przychodzi łatwo i wszystkiego trzeba się samemu nauczyć, jednak kiedy się już tego dokona, korzyści będą naprawdę ogromne.