Jak zostać zawodowym fotografem?

Większość ludzi jest zmuszona w jakiś sposób godzić swoje zainteresowania i pasje z pracą zawodową. Nie zawsze jest to łatwe i niejednokrotnie wszelkie zajęcia hobbystyczne  całkowicie ustępują miejsca codziennej rutynie oraz  nudnej pracy. Dzieje się tak, bo dla przeciętnego człowieka konieczność zarabiania pieniędzy jest o wiele ważniejsza niż samorealizacja i pogłębianie swoich aspiracji. Bardzo wiele osób jest z tego powodu nieszczęśliwych, lecz co mają zrobić? Przestać pracować? To raczej niemożliwe. Na szczęście istnieją jednak zawody, które pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym.  Dzięki nim, pewna grupa ludzi zarabia pieniądze robiąc to, co kocha. Jednym z takich zawodów jest niewątpliwe fotografia. Zawód fotografa  gwarantuje różnorodność wykonywanych zleceń i całkiem przyzwoite zarobki. Aby zacząć go wykonywać, należy spełnić jednak pewne warunki. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, co należy robić, aby zmaksymalizować swoje szanse na zostanie profesjonalnym fotografem w przyszłości. 

Młodzi ludzi interesujący się fotografią, zapewne zastanawiają się jaką szkołę wybrać, aby w przyszłości móc łatwo podjąć wymarzony zawód. Nauka podjęta we wszelkiego rodzaju szkołach kierunkowych a  następnie ukończenie studiów fotograficznych na pewno pomoże w przyszłej karierze, lecz nie jest niezbędne do podjęcia pracy jako fotograf. Prawda jest bowiem taka, że przyszli pracodawcy przed zatrudnieniem kandydata, w pierwszej kolejności dokładnie przyglądają się jego portfolio. W zawodzie fotografa przede wszystkim liczy się talent i umiejętność wykonywania ciekawych, nieszablonowych zdjęć.  Wszelkie ukończone szkoły nie będą miały znaczenia, jeżeli okaże się, że osoba kandydująca na stanowisko po prostu nie ma w swoim portfolio nic ciekawego do pokazania. Fotografia jest sztuką i najzwyczajniej na świecie nie da się jej w pełni nauczyć w szkole jak matematyki. Warto więc przede wszystkim skupić się na trenowaniu własnej wyobraźni i kreatywności. Jak można to zrobić? Otóż należy wykonywać jak najwięcej zdjęć oraz przyglądać się fotografiom wykonanym przez innych, bardziej doświadczonych fotografów. 

Jak już mówiłem wcześniej, szkoła fotograficzna choć nie jest konieczna, jej ukończenie daje solidne zaplecze techniczne do wykonywania w przyszłości zawodu fotografa. Jeśli z pewnych powodów ukończenie szkoły jest niemożliwe, warto zdecydować się choćby na podejmowanie się wszelkiego rodzaju kursów fotograficznych. Nauka pod okiem profesjonalisty pozwoli bowiem bardzo szybko skorygować błędy, które nieuchronnie będą popełniane przez początkujących.

Reasumując więc, szkoły fotograficzne mają za zadanie jedyne nauczyć właściwej techniki i warsztatu. To wszystko zda się jednak na nic, jeśli zabraknie samozaparcia, rozwijania własnej kreatywności i oryginalnego podejścia do tematu.

Podczas budowania własnego portfolio, warto brać udział w różnych konkursach

Doświadczenia zdobyte w taki sposób, zapewne okażą się bezcenne w późniejszej zawodowej karierze fotograficznej. Dzieje się tak, gdyż zadania konkursowe wymagają od uczestników zmierzenia się z bardzo zróżnicowanymi motywami i sytuacjami. Ewentualne sukcesy odniesione w aktywnościach tego typu będą bardzo dobrą reklamą wśród przyszłych pracodawców i zdecydowanie bardzo mocnym punktem CV.  Oprócz tego wszelkie zdobyte w takich konkursach nagrody i wyróżnienia motywują, co przekłada się na jeszcze efektywniejszą pracę nad swoimi umiejętnościami.  Nawet jeśli dana osoba dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w konkursie. Jak już zostało powiedziane fotografia jest sztuką, a tę każdy odbiera inaczej. Być może to właśnie zdjęcie wykonane przez początkującego fotografa najbardziej przypadnie jurorom do gustu.

Kariera fotografa może rozwinąć się na bardzo wiele sposobów. Zamiast starać się o pracę u kogoś, można przecież zacząć samemu świadczyć usługi swoim klientom.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotografować na ślubach czy innych uroczystościach rodzinnych. Taka praca wiąże się jednak z ogromną odpowiedzialnością, gdyż nie wolno dopuścić do sytuacji, w której klient nie otrzyma należycie wykonanej usługi. Przed podjęciem się działalności tego typu trzeba zdobyć pewne doświadczenie w dziedzinie fotografii.

Można również otworzyć swoje własne studio fotograficzne. Należy jednak liczyć się z tym, że bez doskonałego opanowania wszelkich technicznych aspektów sztuki fotograficznej najzwyczajniej w świecie nie ma to sensu. Wyposażenie studia jest także dość dużym kosztem. Za sam profesjonalny aparat trzeba zapłacić od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego nie da się pominąć również wydatków na reklamę czy stworzenie dobrej strony internetowej.

Do kariery fotograficznej prowadzi wiele dróg. Bez względu na to, którą się wybierze, aby osiągnąć swój cel, należy wykazać się ogromną ilością samozaparcia, oraz poświęcić mnóstwo czasu na rozwijanie swoich umiejętności. Jeśli się to jednak uda, można być pewnym czerpania satysfakcji z wykonywania swojej pracy, oraz osiągnięcia spełnienia zawodowego.