Jak robić ładne zdjęcia

Fotografia to niewątpliwie bardzo ciekawe i dostępne dla każdego zajęcie. Jej popularyzacja w dzisiejszych czasach sprawiła, że praktycznie każdy może zrobić zdjęcie za pomocą swojego telefonu komórkowego. O ile tak ogromna powszechność fotografii znacznie zwiększyła wygodę ludzi, o tyle obniżyła  jakość zdjęć, które są wykonywane każdego dnia w masowych ilościach. Po  co przykładać wagę do kompozycji, skoro w przypadku nieudanego zdjęcia można je usunąć i zrobić nowe? Większość ludzi właśnie tak sądzi, wykorzystując fotografię jedynie na portalach społecznościowych i innych stronach internetowych. Nie widzą oni w zdjęciach absolutnie żadnej sztuki. Są jednak także osoby, które podchodzą do tematu fotografowania nieco bardziej ambitnie, i chciałyby poprawić jakość wykonywanych przez siebie zdjęć. Ich celem jest sprawienie, aby ludzie oglądając zdjęcia choć na chwilę zatrzymali się i zastanowili nad każdym z nich. Jeśli chcesz skończyć z ciągłym produkowaniem „pstryków” i zacząć robić dobre kadry, zapraszam do przeczytania tego artykułu. 

Najważniejszą rzeczą, która pozwoli wykonywać coraz lepsze zdjęcia jest praktyka. Człowiek ma to do siebie, że najlepiej uczy się na swoich własnych błędach. W przypadku fotografii nie jest inaczej. Należy po prostu poświęcać jak najwięcej czasu na robienie zdjęć różnym przedmiotom i motywom. W czasach fotografii cyfrowej praktycznie nic to nie kosztuje, gdyż nie  ma już potrzeby wydawać dużych ilości pieniędzy na kolejne klisze. Robiąc te zdjęcia trzeba pamiętać o zasadach kompozycji i ekspozycji, bo fotki zrobione w ten sposób są po prostu ciekawsze, a co za tym idzie bardziej atrakcyjne dla widzów. Przede wszystkim dbać o położenie głównego tematu w kadrze. Dobrze jest się kierować tutaj bardzo popularną zasadą trójpodziału. 

Jak robić ładne zdjęcia dokładając postprodukcję

Oprócz tego, należy pamiętać także o tym, że proces postprodukcji jest tak samo ważny w procesie powstawania dobrej fotografii, jak samo jej wykonanie. Żaden widz nie zechce przecież oglądać fotografii której kolory są nie najlepszej jakości, a i sam balans bieli pozostawia sporo do życzenia. Wszystko to, można w bardzo prosty sposób poprawić w dedykowanych programach komputerowych. Wielu początkujących fotografów stara się unikać obróbki, gdyż sądzą oni, że ujmuje ona w jakiś sposób ich umiejętnościom fotograficznym. Jest to nieprawda, bo nawet profesjonalni fotografowie przed pokazaniem gotowych zdjęć klientowi, spędzają długie godziny przed komputerem, pracując nad poprawą jakości swoich zdjęć.  Oprócz tego wszystkiego, aby dowiadywać się coraz większej ilości nowych rzeczy dotyczących techniki fotografowania i czerpać inspiracje do komponowania własnych kadrów, warto czytać wszelkiego rodzaju książki i poradniki, które traktują o robieniu zdjęć.

Chcę robić ładne zdjęcia to może zapiszę się na kurs lub do szkoły?

Jeśli samodzielne doskonalenie swoich umiejętności okaże się niewystarczające, zawsze można zapisać się na kurs fotograficzny.  Uczestnicząc w nim zyskuje się od razu bezcenne porady profesjonalisty, oraz podstawowe informacje z zakresu techniki fotograficznej. To wszystko ma  ogromny wpływ na jakość wykonywanych w przyszłości  zdjęć. Nikt nie jest w stanie przecież przekazać wiedzy lepiej niż doświadczony fotograf. Dostępne są kursy na temat wszelkich rodzajów fotografii, więc praktycznie każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Ci, którzy na poważnie myślą o związaniu swojego życia z fotografią, mogą również podjąć naukę we wszelkiego rodzaju szkołach fotograficznych. Decyzja o podjęciu nauki w jednej z nich jest bardzo odpowiedzialna, więc nie należy podejmować jej pochopnie.  

Obiektyw

Bardzo istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego obiektywu.  Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów szkieł. Przed zakupem jednego z nich, warto dokładnie poznać specyfikację danego modelu, gdyż może mieć to kluczowy wpływ na jakość wykonywanych zdjęć. Najważniejszym parametrem, którym trzeba się kierować podczas kupna obiektywu  jest ogniskowa. Jej wartość określa bowiem perspektywę robionego zdjęcia.  Logicznym jest więc, że innego obiektywu potrzeba do portretów, a innego do wykonywania zapierających dech w piersiach zdjęć krajobrazu. Wykorzystywanie do robienia zdjęć nieodpowiednich szkieł, może tylko i wyłącznie negatywnie odbić się  na jakości wykonywanych fotografii.

Stosowanie się do powyżej opisanych porad na pewno pomoże w znacznym stopniu podnieść jakość swoich zdjęć.  Właściwie skomponowane kadry przestaną w końcu przypominać bezsensowne i przypadkowe „pstryknięcia”, a zaczną oddziaływać  na potencjalnego widza niczym prawdziwa sztuka.