Fotografia ślubna

W dzisiejszych czasach fotografią zajmuje się bardzo wielu ludzi.  W zdecydowanej większości są to amatorzy, dla których wykonywanie zdjęć to forma rozrywki i samorealizacji.  Niektórzy z nich zapewne chcieliby jednak sprawić, aby to, co do tej pory robili tylko hobbystycznie, przyniosło w końcu jakiś zysk. Jest na to wiele sposobów, jednak najpopularniejszy z nich to zdecydowanie fotografia ślubna.  Podjęcie się jej, nie jest jednak takie proste, jakie się wydaje i wymaga nieco przygotowania. Trzeba przecież zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, zdobyć niezbędne umiejętności i doświadczenie, a w końcu pozyskać swoich pierwszych klientów.  Na to wszystko trzeba poświęcić sporo czasu, samozaparcia i naturalnie pieniędzy, gdyż dobry sprzęt fotograficzny niestety do rzeczy najtańszych nie należy. Jeśli jednak poradzimy sobie z tymi wszystkimi obowiązkami, dokumentowanie ślubów innych ludzi może stać się bardzo dobrym źródłem utrzymania i czerpania satysfakcji. Myślę, że poniższy artykuł choć częściowo wyjaśni, co należy zrobić, aby dobrze przygotować się do roli fotografa ślubnego.

Odpowiedni sprzęt do fotografii ślubnej

Zacznijmy może od wyboru odpowiedniego sprzętu. Od razu na wstępie należy powiedzieć sobie, że tanie lustrzanki amatorskie absolutnie nie mają tutaj racji bytu. Para młoda wynajmując fotografa na swój ślub, wymaga z reguły zdjęć najwyższej jakości, czego nie są w stanie zagwarantować budżetowe aparaty. Co zatem kupić? 

Otóż aparat, który idealnie sprawdzi się podczas fotografowania w kościele, powinien zagwarantować  przede wszystkim dobrą jakość zdjęć wykonywanych przy wysokim ISO, ponieważ warunki oświetleniowe panujące w kościołach zwykle pozostawiają wiele do życzenia. Pozwolenia na użycie zewnętrznej lampy błyskowej podczas ceremonii, w większości przypadków też raczej  nie uzyskamy. Kosz lustrzanki, która spełni oczekiwania, wynosi zazwyczaj od 4000zł w górę.  Kolejnym aspektem którego nie można pominąć wybierając sprzęt, jest oczywiście obiektyw.  Idealnie sprawdzą się jasne szkła, gwarantujące dobre naświetlenie zdjęcia nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Ogniskowa zależy tutaj tylko i wyłącznie od preferencji fotografa. Ogólnie przyjmuje się jednak, że idealny obiektyw powinien dawać możliwość wykonywania zarówno szerokich, jak i wąskich kadrów. Za przyzwoite szkło, musimy zapłacić z reguły od 1000 do 2000zł.

Warto zaopatrzyć się również w dedykowaną lampę błyskową. Choć nie użyjemy jej podczas fotografowania ceremonii w kościele, może okazać się niezbędna przy robieniu zdjęć podczas przygotowań pary młodej czy uwieczniania gości biorących udział w przyjęciu weselnym. Pamiętać należy, że lampa wbudowana, absolutnie nie może zastąpić zewnętrznej. Ceny lamp błyskowych zaczynają się od 1000zł.

Fotografowanie ślubów dopiero, kiedy mamy ogólne doświadczenie w fotografowaniu

Ciężko wyobrazić sobie fotografa ślubnego, któremu brakuje doświadczenia i umiejętności kontrolowania w pełni swojego sprzętu, prawda? Dlatego też zdobycie tej wiedzy jest jedną z najważniejszych czynności do wykonania, zanim zdecydujemy się przyjąć zlecenia na fotografowanie ceremonii ślubu. W przeciwnym razie jedyną rzeczą, którą uda nam się osiągnąć, będzie pozbawienie pary młodej pamiątki z najważniejszego dnia w ich życiu. Nie istnieje uniwersalna zasada mówiąca o tym, jak nauczyć się robienia dobrych zdjęć. Uważam jednak, że najlepsze rezultaty da tutaj po prostu wykonywanie dużej ilości zdjęć różnym ludziom. Może to być fotografowanie spotkań rodzinnych czy imprez z przyjaciółmi. Ważne jest to, aby nauczyć się pokazywać ludzi wykonujących różne czynności w korzystny dla nich sposób, dbając przy tym o poprawność techniczną wykonywanych zdjęć.  Na tym polu absolutnie nic nie jest w stanie zastąpić praktyki. Najgorszą rzeczą, którą można zrobić jest opieranie swojej wiedzy tylko i wyłącznie na przeczytanych w internecie poradnikach. Bardzo szybko się bowiem okaże, jak wiele umiejętności nam jeszcze brakuje. A nie ma nic gorszego, niż podczas fotografowania ślubu dojść do wniosku, że  brak dobrego warsztatu ogranicza naszą twórczość w jakikolwiek sposób.

Kiedy jesteśmy już posiadaczami przyzwoitego sprzętu, a nasze umiejętności pozwalają na podjęcie się realizacji zleceń, warto poszukać pierwszych klientów. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż klienci coraz częściej decydują się sięgać tylko i wyłącznie po usługi sprawdzonych i doświadczonych fotografów. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, aby przekonać do siebie potencjalnych klientów, jest stworzenie własnego portfolio. Umieszczone w nim zdjęcia będą wizytówką, informującą ludzi o naszych umiejętnościach fotograficznych, więc powinny być one jak najlepsze. Warto kierować się zasadą, że lepiej umieścić w portfolio kilkanaście naprawdę dobrych kadrów, niż bardzo dużo zdjęć przeciętnej jakości, które mogą jedynie zniechęcić do nas potencjalnych klientów.

To już wszystko. Kiedy zrealizujemy wszystkie opisane powyżej czynności, możemy śmiało zabierać się uwiecznianie ceremonii ślubu, nie bojąc się o to, że coś zepsujemy. Warto pamiętać także o tym, że każde kolejne wykonane zlecenie, to dodatkowy bagaż bezcennego w tym zawodzie doświadczenia.