Efekt czerwonych oczu – czym jest i jak go uniknąć?

Każdy, kto chociaż raz próbował zrobić zdjęcia swojej rodzinie czy znajomym, doświadczył efektu czerwonych oczu. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że zjawisko to jest niepożądane, gdyż wygląda bardzo nieestetycznie i nierealistycznie. No bo jak pokazać dziecku fotografię, na której jego oczy wyszły czerwone jak u potwora? Niestety, problem występowania zjawiska czerwonych oczu jest bardzo powszechny, a większość ludzi, którzy wykonują zdjęcia tylko okazjonalnie, kompletnie nie wie jak sobie z nim poradzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego kłopotu. Aby jednak poradzić sobie z problemem, należy najpierw dokładnie go zrozumieć. Skąd zatem bierze się efekt czerwonych oczu?

Na początku warto powiedzieć sobie jasno, że efekt czerwonych oczu powstaje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zdjęcie doświetlane jest lampą błyskową, a model znajduje się w ciemnym otoczeniu. Dzieje się tak, ponieważ źrenice człowieka w ciemności są bardzo szeroko otwarte, przez co odbijają silne światło, które emitowane jest przez lampę błyskową. Następnie wraca ono do obiektywu i ujawnia się na gotowym zdjęciu w postaci czerwonych oczu u osoby fotografowanej. Wszystkiemu winna jest rodopsyna, czyli czerwony barwnik, który występuje w siatkówce oka. Zabarwia ona wpadające do oka światło.

Oczywistym wyjściem z całej sytuacji wydaje się być fotografowanie bez użycia lampy błyskowej i w dobrych warunkach oświetleniowych. Z oczywistych względów nie zawsze jest to jednak możliwe. Producenci aparatów fotograficznych starają się wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników i implementują w swoich produktach różnorakie rozwiązania, które mają za zadanie rozwiązanie problemu związanego ze zjawiskiem czerwonych oczu w fotografii. Najczęściej jest to wcześniejszy błysk, który powoduje zwężenie źrenic modela przed wykonaniem zdjęcia. Oprócz tego można stosować również inne metody, które pomogą zniwelować to zjawisko. Da się to osiągnąć choćby przez odsunięcie lampy błyskowej od osi optycznej obiektywu. Pomimo tych wszystkich metod zapobiegania, nie zawsze jednak udaje się uniknąć efektu czerwonych oczu. Wtedy pozostaje tylko uporanie się z problemem w procesie postprodukcji zdjęcia.

Kilka sposobów na efekt czerwonych oczu   

Istnieje kilka sprawdzonych programów, dzięki którym w prosty sposób można usunąć efekt czerwonych oczu ze zdjęć cyfrowych. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście słynny Photoshop, lecz ze względu na swoją dość wysoką cenę nie jest dostępny dla wszystkich amatorów fotografii. Na szczęście powstała także cała gama odpowiedników popularnego photoshopa, które oferują swoim użytkownikom funkcje wystarczające do przyzwoitej obróbki wykonanych wcześniej fotografii. Większość tych oprogramowań dostępna jest do pobrania za darmo z internetu,  więc  nawet ci, którzy tylko okazjonalnie sięgają po aparat fotograficzny mają do nich bardzo łatwy dostęp. Najczęściej używanym darmowym programem do edycji zdjęć jest Gimp.  Aby za jego pomocą zniwelować czerwone oczy u osoby znajdującej się na zdjęciu, wystarczy wykonać kilka niezbyt skomplikowanych operacji. W internecie dostępnych jest bardzo dużo poradników, które naprawdę szczegółowo opisują ten proces, więc nawet niezbyt doświadczeni użytkownicy komputera będą w stanie podołać temu zadaniu.

Redukcji czerwonych oczu można dokonać także w aparacie, bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia.  Spora część nowoczesnych aparatów fotograficznych oferuje użytkownikom opcję usunięcia czerwonych oczu od razu na poziomie przeglądu wykonanych fotografii w urządzeniu. Jeżeli aparat wyposażony jest w opcję wykrywania twarzy, jest w stanie automatycznie zredukować efekt czerwonych oczu. Plusem usuwania czerwonych oczu bezpośrednio w aparacie jest zdecydowanie szybkość i wygoda. Należy jednak liczyć się także z tym, że w niektórych przypadkach naturalny model tęczówki fotografowanej osoby może nie zostać oddany. Oba opisane powyżej sposoby są skuteczne, i tylko od osoby wykonującej zdjęcie zależy, który z nich zostanie użyty do usunięcia efektu czerwonych oczu.

Efekt czerwonych oczu u zwierząt

Warto także dodać, że efekt czerwonych oczu wygląda zupełnie inaczej na zdjęciach psów, kotów i innych domowych zwierzaków. Ich oczy na zdjęciach wykonanych z lampą błyskową po prostu wyglądają  jakby świeciły. Dzieje się tak, ponieważ zwierzęta te mają nieco inną budowę oka niż ludzie. Posiadają dodatkową warstwę odblaskową, która zabarwia światło na kolor inny niż czerwony. Oprócz tego pomaga również zwierzętom lepiej widzieć w nocy.  Właściciele, którzy planują uwiecznić swoich pupili na fotografii powinni mieć ten fakt na uwadze. Efekt ten można zredukować w programach komputerowych w dokładnie taki sam sposób, jak u ludzi. Właściciele, którzy planują uwiecznić swoich pupili na fotografii powinni pamiętać o tym fakcie.