Jak założyć bloga fotograficznego?

Niektórzy ludzie mają potrzebę dzielenia się z innymi tym, co robią w swoim życiu. Mogą to robić na bardzo różne sposoby, ale w dzisiejszych czasach, zdecydowanie najpopularniejsze są te związane z internetem. Swoją pasją można się chwalić na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych, umieszczać w sieci filmy czy prowadzić swojego własnego bloga.  Odnosząc to na pole fotografii, dzisiejszy świat daje jej zwolennikom a wiele większe pole do popisu, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Chwalić swoimi zdjęciami można się w sieci praktycznie bez ograniczeń. Nawiązując jednak do tego, co napisałem przed chwilą, najlepszym sposobem na to, jest oczywiście założenie i prowadzenie własnego bloga fotograficznego. Dzięki temu, można zgromadzić wokół swojej osoby sporą grupę ludzi, którzy będą podziwiać umieszczane na stronie zdjęcia i udzielać porad. Oprócz zdjęć, na blogu można również chwalić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tematu, dzięki którym czytelnicy będą mogli nauczyć się jakiejś pożytecznej rzeczy. Postaram się opowiedzieć tutaj o tym, co należy zrobić, aby założyć swojego własnego bloga fotograficznego.

Zacznę od samego początku, czyli od wyjaśnienia tego, czym szeroko pojęty blog fotograficzny w ogóle jest. Otóż pod tą nazwą kryje się strona internetowa, której podstawową zawartością są  różne zdjęcia. Blog umożliwia także z reguły komunikowanie się użytkowników, przez co dzięki prowadzeniu takiej strony można poznać nowych ludzi, oraz poznać ich opinię  na temat własnych zdjęć. Właśnie ten argument często jest decydującym, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji o prowadzeniu bloga fotograficznego.

Pierwszą, i zdecydowanie najważniejszą rzeczą przed założeniem bloga, jest konieczność dokładnego przeanalizowania tego, jakie treści będą na nim w przyszłości umieszczane. Mogą być to głównie różnego rodzaju teksty, galeria zdjęć, lub oba te elementy. Nie da się pominąć tego wyboru, gdyż to od niego w dużej mierze zależy serwis, w którym strona będzie funkcjonować. 

Oprócz tego, wybierając stronę na której w przyszłości umieszczony będzie blog, warto kierować się przede wszystkim wyglądem bloga oferowanym przez witrynę, oraz ilością reklam. W  celu ocenienia tych parametrów, wystarczy odwiedzić blog losowego użytkownika danego serwisu. Jeśli strona nie będzie odstraszać swoją szatą graficzną, a reklamy nie będą wylewać się ze wszystkich stron, to prawdopodobnie będzie ona dobrym rozwiązaniem. Nie chcę tutaj rozpisywać się na temat poszczególnych witryn , więc ograniczę się jedynie do wymienienia kilku najpopularniejszych. Otóż na chwilę obecną polecić mogę serwisy takie jak WordPress, Tumblr oraz Blogger. Gwarantują one przyzwoitą jakość prowadzonego bloga, oraz stosunkowo małą liczbę reklam.

Zakładanie bloga fotograficznego jest łatwe

Skoro omówione już zostały kwestie związane z wyborem, skupię się teraz na sprawach związanych z samym założeniem, oraz prowadzeniem własnego bloga fotograficznego. Otóż kiedy dokona się już wyboru witryny, należy wypełnić na niej specjalny formularz, w którym określa się wszystkie szczegóły związane z blogiem. Następnie należy określić wygląd strony. Najczęściej można wybrać jeden z gotowych wzorów, lub użyć własnego, indywidualnego projektu. Robiąc to, należy pamiętać o tym, aby ogólny wygląd bloga komponował się z jego tematyką. W przeciwnym razie, potencjalni czytelnicy oraz obserwatorzy mogą nie zechcieć pozostać na dłużej na blogu. Oprawa graficzna jest niesamowicie ważna na wszelkich stronach, a w szczególności na blogach, gdzie zatrzymanie kolejnych przychodzących osób jest niezwykle ważne. Oprócz tego, prowadząc bloga, pamiętać należy o regularności zamieszczania kolejnych treści, oraz ich spójności tematycznej.  Takie działanie zawsze pozytywnie wpływa na odbiór bloga i jego postrzeganie przez potencjalnych odbiorców.  To już chyba wszystko, jeśli chodzi o technicznie aspekty zakładania i prowadzenia bloga fotograficznego. Cała reszta należy już do właściciela bloga i jego umiejętności fotograficznych.

Założenie swojego bloga fotograficznego jest naprawdę bardzo łatwe, a można dzięki niemu zyskać bardzo wiele. Polecam skorzystanie z tej opcji szczególnie tym osobom, którym zależy na podzieleniu się swoimi pracami z szerszą publicznością, oraz uzyskaniu wielu opinii i merytorycznych porad.  Oprócz tego, odpowiednio prowadzony blog, może całkowicie zmienić podejście do fotografii, gdyż każde zdjęcie, które zostanie pokazane innym ludziom, powinno być jak najwyższej jakości, a motywacja jest podstawowym warunkiem jakiegokolwiek rozwoju.