Jak wybrać obiektyw?

Większość amatorów, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z fotografią, uważa lustrzanki za wspaniałe narzędzia, które są w stanie praktycznie same wykonywać świetne zdjęcia. Jest w tym sporo prawdy, gdyż nawet tanie modele lustrzanek gwarantują o wiele lepszą jakość zdjęć, niż większość kompaktów. Ich użytkowanie niesie jednak za sobą kilka dodatkowych wydatków. Najważniejszym z nich, jest zdecydowanie zakup odpowiednich obiektywów. Jest to niestety konieczne, gdyż w przeciwieństwie do aparatów kompaktowych, jeden obiektyw w lustrzance nie może pełnić jednocześnie kilku funkcji. Szkła, które są dołączane przez producentów w zestawach z aparatami, także zwykle nie oferują użytkownikom najwyższej jakości, więc nie warto  korzystać tylko i wyłącznie z nich.  Kiedy decyzja o kupnie obiektywu już zapadnie, pojawia się zwykle problem z wyborem szkła, które idealnie spełni wymagania stawiane przez użytkownika. Oznaczenia umieszczane przez producentów na poszczególnych modelach są bardzo zróżnicowane i raczej nie pomagają początkującym fotografom. Skutkiem tego może być zakup nieodpowiedniego obiektywu, co na pewno przełoży się na obniżenie jakości wykonywanych zdjęć.

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania obiektywu, jest rodzaj jego mocowania do korpusu lustrzanki. Jeśli będzie on nieodpowiedni, wszystkie pozostałe parametry okażą się kompletnie bezwartościowe, gdyż podłączenie obiektywu do aparatu będzie najzwyczajniej na świecie niemożliwe. Każdy producent stosuje swoje własne mocowania, przez co nie można  przykładowo używać obiektywu Canon z lustrzanką od Nikona. Zawsze przed zakupem obiektywu należy upewnić się, że rodzaj mocowania jest kompatybilny z aparatem. W przeciwnym razie pieniądze wydane na szkło zostaną zmarnowane. 

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest ogniskowa. Uznaje się ją za najważniejszy parametr obiektywu, bo tak na dobrą sprawę to właśnie ona w bardzo dużej mierze określa jego zastosowanie. Oczywistym jest, że innej ogniskowej należy użyć do fotografowania krajobrazu, a innej do wykonywania portretów. To właśnie od ogniskowej obiektywu zależą takie rzeczy jak perspektywa czy choćby minimalna odległość ostrzenia.  Rodzaj kupowanego szkła także określany jest przez ogniskową. To  od jej wartości zależy, czy odpowiednim wyborem będzie obiektyw stałoogniskowy, czy też popularny zoom. 

Szczególną uwagę należy zwrócić także na minimalną i maksymalną wartość przysłony, którą oferuje dany obiektyw. To od niej zależy ilość światła, która jest w stanie przejść przez obiektyw. Odpowiednia „jasność”  umożliwia więc robienie poprawnie naświetlonych zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Jest to szczególnie przydatne dla fotografów ślubnych, bo w kościołach przeważnie panuje półmrok. Wartość przysłony określa także głębię ostrości na zdjęciu. Im mniejsza więc, tym większe rozmycie tła będzie można uzyskać na wykonywanych zdjęciach.

Jaki wpływ a zdjęcia ma dobrze wybrany obiektyw?

Skoro wyjaśnione zostało już,  jakimi parametrami przede wszystkim należy kierować się wybierając dla siebie odpowiedni obiektyw, teraz należy powiedzieć sobie, jaki realny wpływ mają one na robione zdjęcia. Ze względu na ogniskową, śmiało można podzielić obiektywy na szerokokątne, standardowe oraz zoomy. Szkła szerokokątne to takie, które posiadają krótkie ogniskowe. Przekłada się to na szersze pole widzenia obiektywu. Ogniskowe tego typu idealnie nadają się do fotografowania natury i krajobrazów. Dzięki nim, fotograf jest w stanie uchwycić całe piękno fotografowanej sceny.  Całkowicie odwrotnie ma się sytuacja, w której fotograf ma zamiar wykorzystywać obiektyw do robienia zdjęć ludziom. W tym przypadku obiektyw szerokokątny absolutnie się nie sprawdzi, gdyż jedyne, co da się za jego pomocą uzyskać w fotografii portretowej to zniekształcenie perspektywy i oszpecenie modela.  W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się obiektywy oferujące ogniskową  85mm. Pozwala ona na wyeksponowanie twarzy fotografowanej osoby i uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości. Dzięki wykorzystaniu takiej ogniskowej można także zachować pewną odległość od modela, co zapewni komfort zarówno jemu, jak i fotografowi.

 We wszystkich sytuacjach, gdzie głównym tematem zdjęcia mają być detale, bądź obiekty oddalone od fotografa na stosunkowo duże odległości, najlepiej sprawdzą się obiektywy z długą ogniskową, która pozwoli skrócić perspektywę i „przybliżyć” fotografowany przedmiot.

Myślę, że powyższy artykuł choć trochę ułatwi wybór  obiektywu, który idealnie sprawdzi się podczas rozwijania  zainteresowań związanych z fotografią. Należy pamiętać tylko o prawidłowym doborze parametrów szkła, gdyż w przeciwnym razie zakup może zakończyć się całkowitym zmarnowaniem kapitału przeznaczonego na obiektyw.