Jak ustawić aparat w telefonie?

Dla zdecydowanej większości ludzi, fotografia nie jest żadnym hobby ani sposobem na samorealizację, a po prostu narzędziem, które jest bardzo pomocne w  życiu codziennym.  Jeśli odbieramy  robienie zdjęć w taki sposób, kupno drogich i nieporęcznych lustrzanek najzwyczajniej w świecie mija się z celem. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby tutaj urządzenie, które łączy w sobie poręczność telefonu i jakość zdjęć oferowaną przez aparaty. Już od kilku lat tę funkcję z powodzeniem pełnią smartfony. Ich producenci dokładają wszelkich starań, aby kolejne modele oferowały coraz lepszą jakość wykonywanych zdjęć. Dzięki temu, większość dostępnych dzisiaj na rynku telefonów, niemal dorównuje pod tym względem średniej klasy aparatom fotograficznym. Pomimo tego postępu, niektórzy użytkownicy wciąż nie potrafią wykorzystać pełni potencjału, który drzemie w ich urządzeniach. W poniższym artykule, szczegółowo wyjaśnię, jak należy ustawić aparat w telefonie, oraz jak się nim posługiwać, aby móc robić wysokiej jakości zdjęcia  gdziekolwiek się znajdujemy.

Warto zacząć od tego, że żaden nawet najlepszej jakości sprzęt nie będzie w stanie wykonać dobrego zdjęcia, jeśli jego ustawienia dobrane będą w nieprawidłowy sposób. Większość dzisiejszych smartfonów oferuje całkiem szeroki wachlarz możliwych do zmiany ustawień aparatu. Najważniejsze z nich, na które należy zwrócić szczególną uwagę to jakość i rozdzielczość wykonywanych fotografii. Parametry te odpowiedzialne są w bardzo dużej mierze za końcowy efekt zdjęcia, więc warto zadbać, aby ich wartości ustawione były na maksymalny stopień. Oprócz tego,  na fotografię wpływają także wszelkie ustawienia ekspozycji, takie jak czas naświetlania czy współczynnik ISO. Należy pamiętać, że to, iż fotografujemy telefonem a nie lustrzanką nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Prawidłowe dobranie wartości parametrów ekspozycji do warunków oświetleniowych pełni kluczową rolę podczas wykonywania każdej fotografii.  Bardzo istotną kwestią jest to, aby wszystkie wymienione wyżej ustawienia dobrać ręcznie. To prawda, że nowoczesne modele telefonów wyposażone są z reguły w tryb automatyczny, jednak nie oszukujmy się, efekty uzyskane przy jego pomocy jeszcze długo nie będą w stanie dorównać tym, które uzyskamy samodzielnie regulując aparat.

Kwestią oczywistą jest to, że dobre zdjęcie to nie tylko poprawne naświetlenie i dobra ostrość. Aby fotografia mogła zrobić jakiekolwiek wrażenie, musi zostać prawidłowo skomponowana. Podstawową regułą, którą warto tutaj stosować jest trójpodział. Aparaty wbudowane w telefonach ułatwiają pod tym względem życie o wiele bardziej, niż jakiekolwiek lustrzanki. Możliwe jest bowiem wyświetlenie na ekranie tzw. siatki trójpodziału, dzięki której w bardzo łatwy sposób umieścimy fotografowany obiekt we właściwym miejscu w kadrze. Kiedy już to zrobimy, musimy jeszcze tylko dopilnować, aby ostrość zdjęcia skupiła się na właściwym miejscu. W przypadku zdjęć ludzi, zwykle są to oczy. 

Jak ustawić aparat w telefonie: lepiej znajdź dobre światło!

Fotografując telefonem komórkowym, musimy pamiętać także o tym, że pomimo ciągłego rozwoju technologicznego, matryce tego typu aparatów wciąż nie dorównują tym, które implementowane są w najtańszych nawet lustrzankach. Skutkiem tego jest fakt, że robiąc zdjęcia telefonem, musimy lekko pomóc elektronice i przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie jakość zdjęć może znacznie ucierpieć. Najważniejszą rzeczą jest pilnowanie tego, aby zdjęcia wykonywane były przez nas w możliwie jak najlepszych warunkach oświetleniowych.  Ze względu na swoją budowę, aparaty w telefonach bardzo źle radzą sobie po ciemku. W przypadku zwiększenia ISO i doświetlenia fotografii za pomocą lampy błyskowej, jakość zdjęcia drastycznie się obniży. Starajmy się więc robić zdjęcia w okolicach źródeł światła. Kolejna kwestia, to proces obróbki zdjęć. Nie ważne, jakim sprzętem wykonujemy fotografie, zawsze powinny przejść one przez proces postprodukcji. Pozwala on bowiem znacznie poprawić efekt końcowy zdjęcia. Użytkownicy telefonów mają mocno ułatwione zadanie, bo w celu obróbki swoich prac nie muszą używać żadnych zewnętrznych programów komputerowych. Większość smartfonów umożliwia poprawienie parametrów zdjęcia zaraz po  jego wykonaniu. Nie należy się bać tej funkcji, ale śmiało z niej korzystać.  Ostatnim, na co chciałbym zwrócić uwagę w tym artykule jest to, że obiektyw aparatu w smartfonie zawsze musimy utrzymywać w czystości. Wydaje się to oczywiste, ale naprawdę spora liczba ludzi zapomina o czyszczeniu soczewki, przez co zdjęcia wychodzą zamazane i zwyczajnie nieostre. Aby uniknąć tej sytuacji, wystarczy raz, na jakiś czas przetrzeć obiektyw miękką ściereczką. Niby taka prosta czynność, a może zrobić niebotyczną różnicę w jakości wykonywanych przez nas zdjęć.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wszystkim, którzy mają zamiar fotografować swoim telefonem. Stosując się do podanych porad, możemy sprawić, że fotografie wykonywane za pomocą zwykłego telefonu staną się świetnymi pamiątkami, do których zawsze z chęcią będziemy wracać