Jak robić ciekawe zdjęcia?

Każdy początkujący fotograf, który opanował już wszystkie techniczne elementy niezbędne do wykonania poprawnego zdjęcia, zastanawia się zapewne, co pokazywać na swoich fotografiach, aby podobały się one widzom. Wbrew pozorom sprawienie, żeby zdjęcie faktycznie wyzwoliło jakiekolwiek emocje u osoby, która je ogląda wcale nie należy do rzeczy prostych. Stąd też ogrom pytań dotyczących czerpania inspiracji fotograficznych oraz kadrowania zdjęć w taki sposób, aby robiły one jak największe wrażenie. Udzielenie na nie odpowiedzi jest praktycznie niemożliwe, gdyż nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na to, jak robić ciekawe zdjęcia. Każdy fotograf musi po prostu odnaleźć swój własny styl, poprzez który będzie pokazywał świat w swoich kadrach. Odkrycie swojego własnego sposobu na interesujące fotografie wymaga oczywiście sporo pracy i poświęcenia czasu. Można to osiągnąć na wiele sposobów, a w poniższym artykule zrobię wszystko, aby choć trochę przybliżyć to, co należy zrobić, aby wynieść wykonywane przez siebie zdjęcia na nowy, wyższy poziom.

Najwięksi fachowcy w branży fotograficznej są zgodni, że najlepsze zdjęcia powstają zazwyczaj w głowie fotografa, zanim chwyci on do ręki swój aparat i naciśnie spust migawki. Chodzi tutaj o to, że absolutną podstawą wykonania dobrej fotografii jest pomysł. Każde zdjęcie wykonane bez niego na sto procent nie będzie się niczym wyróżniać z tłumu wakacyjnych pstryków i rodzinnych pamiątek. Aby jednak w głowie artysty mógł powstać zamysł kadru, najpierw musi pojawić się inspiracja, dzięki której fotograf będzie w stanie sprecyzować temat swojej pracy. Skąd jednak ją pozyskać? Otóż każdego człowieka co innego inspiruje do działania. W przypadku fotografii warto oglądać uznane prace wykonane przez wielkich mistrzów sztuki fotograficznej. Dzięki nim, można pozyskać pewien wzór tego, jak powinno wyglądać dobre zdjęcie, które przedstawia sobą ciekawą historię. Dobrą metodą na poszukiwanie natchnienia może okazać się też po prostu uważne obserwowanie otaczającego świata. Wystarczy tylko na chwilę skupić się na pięknie przyrody, bądź codziennych problemach zwykłych ludzi, aby dostrzec coś, o czym chciałoby się opowiedzieć wszystkim odbiorcom wykonywanych zdjęć. Kiedy początkującemu fotografowi uda się uchwycić swoją własną inspirację, jest on na najlepszej drodze to tego, aby móc w przyszłości wykonywać dobre i ciekawe zdjęcia. 

Jak robić ciekawe zdjęcia ? Spróbuj pokazać całą historię!

 Jak zapewne większość czytających to ludzi zdaje sobie sprawę, światem fotografii rządzi symbolika. Najlepsze zdjęcia są w stanie przekazać widzom całą historię, nie używając przy tym ani jednego słowa czy nawet litery. Sztuka polega na tym, aby wykorzystując tylko i wyłącznie obraz sprawić, aby osoba przyglądająca się fotografii odczuła jakiś rodzaj emocji. Można to osiągnąć poprzez pokazanie obiektów w kadrze w taki sposób, aby widz był w stanie jednoznacznie odebrać symboliczny przekaz wysłany mu przez fotografa. Jest to możliwe, dzięki temu, że pewne kształty, przedmioty czy kolory budzą w ludziach określony rodzaj emocji i uczuć. Szukając więc obiektów do fotografowania powinno się zwracać szczególną uwagę na ich barwę.  W zależności od tego, co dany fotograf chce przekazać poprzez swoją pracę, na zdjęciu powinien dominować odpowiedni kolor. Przykładowo, barwa czerwona zawsze będzie kojarzyć się widzom z gorącem, miłością, a niekiedy również z niebezpieczeństwem. Pamiętać należy także, że barwa ta jest bardzo mocna, i prawdopodobnie nawet najmniejsza jej ilość w kadrze zdominuje wszystkie pozostałe kolory. Dobrze jest więc w kompozycji używać czerwonego rozważnie i z umiarem. 

Także określone przedmioty umieszczone w kadrze mogą znacznie przyczynić się do sposobu interpretacji fotografii przez osobę oglądającą. Mogą to być wszelkiego rodzaju przedmioty, które z reguły budzą w ludziach pewne myśli czy emocje.  Jako przykład mogę podać zegar, który zwykle jest symbolem upływu czasu i przemijania. 

Zdjęcia zawierające  elementy symboliczne, są o wiele ciekawsze i bardziej intrygujące niż te, które nie niosą za sobą żadnego głębszego, ukrytego przekazu czy historii. Język symboliki jest bardzo bogaty i pozwala fotografom w praktycznie w nieograniczony sposób przemawiać do odbiorców sztuki, poprzez swoje prace. Aby jednak płynnie posługiwać się mową symboli, trzeba się jej nauczyć. Właśnie to jest kolejnym warunkiem, aby wykonywane zdjęcia stały się ciekawsze i bardziej poruszające.

Powyżej opisane zostały sposoby na to, aby robione zdjęcia stały się lepsze i bardziej dojrzałe. Polecam wszystkim początkującym, a także tym nieco bardziej doświadczonym fotografom spróbować wykorzystać w swoich pracach porady, których tutaj udzieliłem. Na pewno sprawi to, że  wykonanie ciekawej fotografii stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem.