Skąd czerpać inspiracje fotograficzne?

Fotografia artystyczna, jest takim szczególnym typem zdjęć, w którym ponad wszystko inne liczy się ich temat. Dzieje się tak, gdyż głównym zadaniem, które stawiane jest z reguły przed fotografią artystyczną, są uczucia i emocje ludzi. Konkretnie chodzi o to, aby za pomocą obrazu, wywołać u widza określoną reakcję. Istnieją rozmaite techniki, aby to osiągnąć, jednak żadna z nich nie jest użyteczna, jeśli zdjęcie nie posiada mocnego tematu i motywu przewodniego. Właśnie znalezienie odpowiedniego obiektu do fotografowania, jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed fotografami z całego świata. Aby to było w ogóle możliwe, najpierw trzeba się czymś zainspirować. Jest to olbrzymie wyzwanie zarówno dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, jak i dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. W otaczającym świecie nie brakuje ludzi, miejsc i wydarzeń, które mogą okazać się świetną inspiracją do tworzenia sztuki. W poniższym artykule powiem, gdzie należy ich szukać.

Chyba nikomu nie wyda się niczym dziwnym, jeśli powiem tutaj, że poszukiwania własnej inspiracji należy rozpocząć w swoim najbliższym otoczeniu. Wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka, prawdopodobnie jest ono pełne sytuacji i osób, które mogą pobudzać wyobraźnię fotografa do działania. Czasami wystarczy po prostu wyjść na spacer, aby dostrzec coś, czego wcześniej się nie widziało. Mogą to być nawet z pozoru prozaiczne rzeczy, które odpowiednio ukazane na zdjęciach okażą się dla widzów poruszające, i skłaniające do głębszych rozmyślań. A przecież to jest właśnie ideą fotografii artystycznej. Aby odkryć inspirację w życiu codziennym, wystarczy tylko ciągle obserwować otaczający świat. 

Dzięki temu, dosłownie w każdej sytuacji dnia codziennego można dostrzec coś, co pchnie do twórczego działania. W drodze  do pracy, podczas spaceru w parku czy na zakupach w centrum handlowym. Właśnie w takich sytuacjach powstawały pomysły na najsłynniejsze zdjęcia w historii sztuki fotograficznej.

Inspiracje fotograficzne z materiałów komercyjnych

Oprócz tego, pomysłów na zdjęcia można z powodzeniem szukać w szeroko pojętych materiałach komercyjnych. Może brzmi to niewiarygodnie, ale wszelkiego rodzaju reklamy i spoty, są wręcz kopalnią różnych inspiracji do robienia dobrych zdjęć. Niejednokrotnie oglądając reklamę telewizyjną, można dostrzec w niej ciekawe światło, czy poruszany problem społeczny. Dokładnie taką samą funkcję mogą pełnić również katalogi. Zamieszczone w nich zdjęcia wykonywane są przez specjalistów, więc inspirowanie się nimi niesie za sobą ogromne korzyści, w szczególności jeśli chodzi o fotografię produktową. Dostęp do czerpania inspiracji w ten sposób jest bardzo łatwy, gdyż dzisiejszy świat jest wręcz przeładowany reklamami. Wystarczy tylko włączyć telewizor, czy wsiąść  do samochodu i wybrać się na krótką przejażdżkę w celu znalezienia billboardów reklamowych, których przy drogach stoją przecież ogromne ilości. Tutaj znowu kluczem do sukcesu jest dokładna obserwacja i wrażliwość na pewne treści.

Można się z powodzeniem inspirować w taki sposób, jak opisałem powyżej, jednak kto zabroni czerpać pomysły na własne zdjęcia, przeglądają fotografie najsłynniejszych fotografów na świecie?

Można mi wierzyć na słowo, że są one niewyczerpanym wręcz źródłem dla początkujących, i średniozaawansowanych twórców zdjęć. Dzięki temu, oprócz inspiracji, podpatrzeć można również wiele ciekawych technik i zabiegów artystycznych, na których odkrycie profesjonaliści musieli poświęcić kilka lat swojego życia. Niemal nieograniczony dostęp do takich prac istnieje dzięki internetowi. Nie ma przecież nic prostszego, niż odwiedzenie portfolio danego twórcy i oglądanie do woli jego zdjęć, w poszukiwaniu dobrych pomysłów na swoje własne prace. 

Oprócz analizowania prac mistrzów, można również odwiedzić liczne portale fotograficzne, dzięki którym zyska się możliwość dzielenia się swoimi zdjęciami z innymi ludźmi, oraz oglądania prac innych fotografów. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż poprzez zestawienie swoich zdjęć, z pracami innych ludzi na podobnym poziomie umiejętności fotograficznych, można nauczyć się naprawdę wielu całkiem przydatnych rzeczy, które na pewno przydadzą się w przyszłości.

Podsumowując, inspiracje fotograficzne są dosłownie wszędzie. Aby robić dobre i poruszające zdjęcia, trzeba tylko potrafić po nie sięgnąć. Mam nadzieję, że dzięki zapoznaniu się z powyższym artykułem i wcieleniu w życie zawartych w nim wskazówek, pozyskanie pomysłów na fotografię stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem.