Historia fotografii

W całej historii cywilizacji ludzkiej niejednokrotnie powstawały wynalazki, które diametralne odmieniały oblicze świata. Stały za nimi z reguły wybitne jednostki, które poświęcały się pracy nad swoim pomyłem niejednokrotnie całe życie, lub znaczą jego część.  Bez tych ludzi i przedmiotów które stworzyli, dzisiejszy świat prawdopodobnie w żadnym stopniu nie przypominałby tego, który obecnie znamy. Do kluczowych wynalazków, śmiało zaliczyć można odkrycia takie jak elektryczność, druk czy pismo. Oprócz nich, jedną z kluczowych dla rozwoju świata odkrytych technologii jest fotografia. Tak naprawdę bardzo ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych ludzi bez możliwości utrwalania obrazu. Jeśli jednak przeanalizuje się historię robienia zdjęć, można dojść do wniosku, że jej przydatność nie zawsze była w pełni doceniana przez ludzi, a za jej powstanie w sporej mierze odpowiada szczęśliwy zbieg okoliczności. W tym artykule opowiem o tym, jak fotografia przez stulecia wpływała na życie ludzi, zmieniając tym samym  nasz świat na lepsze.

Za oficjalne narodziny sztuki fotograficznej można uznać odkrycie pierwszego materiału zdolnego do zarejestrowania obrazu w 1839r. Dokonali tego panowie Niepce i Daguerre, którzy zaobserwowali, że pewne związki srebra czernieją pod wpływem światła, a dzięki wykonaniu określonych czynności, obraz powstały w ten sposób można wywołać w oparach rtęci. W tamtym momencie świat poznał niesamowitą technikę bardzo dokładnego odwzorowywania rzeczywistości za pomocą światła. Jak można się domyślić, wynalazek ten dosłownie zszokował zwykłych ludzi, którym nigdy wcześniej nawet się nie śniło o takiej możliwości. Fotografia wywołała również pewien niepokój wśród ówczesnych malarzy, którzy widząc dokładność i łatwość z jaką zdjęcia są w stanie ukazać rzeczywistość, wróżyli rychły upadek sztuki malarskiej. Na szczęście w swoich osądach bardzo się pomylili.

Historia fotografii: Portrety w 30minut

Społeczeństwo dostrzegając możliwości, które niesie za sobą wykorzystanie nowej technologii bardzo szybko doceniło fotografię. Większość zamożnych ludzi zechciała posiadać portrety swoje i swoich rodzin. Nie przeszkadzał im nawet dyskomfort, który wiązał się z pozowaniem do zdjęcia. Wiązał się on z tym, że do naświetlenia stalowej płytki pokrytej związkami srebra potrzebny był czas około 30 minut, więc osoby fotografowane były zmuszone dość długo pozostawać w całkowitym bezruchu.

 Kolejne lata oznaczały bardzo szybki rozwój techniki fotograficznej. Najważniejszym postępem było zaimplementowanie w aparatach obiektywów, które były w stanie skrócić czas naświetlania, dając tym samym większy komfort modelom podczas pozowania. Wpłynęło to oczywiście na jeszcze większe spopularyzowanie zdjęć, które jednak osiągnęło swój szczyt dopiero wtedy, kiedy pewien Amerykanin postanowił opatentować aparaty kompaktowych rozmiarów, dzięki którym każdy człowiek mógłby wykonywać zdjęcia samodzielnie, bez konieczności płacenia bajońskich sum profesjonalnym fotografom. Od tamtego momentu, zdjęcia zaczęły zmieniać świat na szeroką skalę. Stały się najpopularniejszym rodzajem pamiątek rodzinnych, a z czasem zaczęły aspirować również do miana sztuki. Ostatecznie fotografia stała się pełnoprawną częścią kultury wysokiej dopiero w XXw. Wtedy też fotografia stała się popularnym środkiem przekazywania informacji, oraz reklamy niektórych produktów. Ludzie powoli zaczęli postrzegać ją jako coś zupełnie normalnego i powszechnego. Oczywiście w XXw zmieniły się również same aparaty fotograficzne. Zaczęto wykorzystywać powszechnie dobrze wszystkim znane klisze. Zdjęcia robiono przy pomocy stosunkowo zaawansowanych technicznie obiektywów.

Kolejnym rozdziałem w historii fotografii jest rewolucja cyfrowa. Właśnie wtedy ludzie zaczęli dostrzegać korzyści płynące z wykorzystywania najnowszej technologii. Cyfrowe aparaty oferowały o wiele większe możliwości, niż ich analogowe odpowiedniki. Przede wszystkim fotografia cyfrowa była o wiele tańsza, gdyż nie trzeba było płacić za kolejne klisze oraz i wywoływanie. Do jej ogromnego spopularyzowania w ogromnym stopniu przyczynił się internet i wszelkie portale społecznościowe. Oprócz sztuki i prasy, ludzie zaczęli wykorzystywać fotografię podczas rutynowych, codziennych czynności, aby dzielić się nimi ze swoimi znajomymi. Do zrobienia przyzwoitego zdjęcia dzisiaj nie potrzeba nawet kupować aparatu, gdyż w zupełności wystarczy średniej klasy smartfon. Analizując to wszystko, można dojść do wniosku, że dzisiejszy świat bez fotografii, po prostu nie miałby prawa istnieć w takiej formie, w jakiej istnieje obecnie.