Fotografowanie przyrody

Fotografia to sztuka, którą każdy może interpretować na swój, indywidualny sposób. Z tego powodu, istnieje bardzo wiele rodzajów fotografii, które oddziałują na widzów w odmienny sposób. Profesjonalni fotografowie mają zazwyczaj jednak ściśle określone preferencje, co do typu zdjęć, które zwykle wykonują. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie portret oraz fotografia ślubna. Nie ma w tym nic, dziwnego, bo to właśnie takie zdjęcia przynoszą fotografom największy zysk. Warto jednak pamiętać o tym, że oprócz tych najbardziej popularnych, istnieją jeszcze inne, równie ciekawe typy fotografii, które potrafią oczarować widza w jeszcze większym stopniu, niż te wymienione powyżej. Jednym z nich jest zdecydowanie fotografia przyrody. Dzięki niezwykłemu bogactwu i efektowności motywów nią rządzących, przyroda jest jednym z tematów najczęściej wybieranych przez początkujących fotoamatorów. Robienie zdjęć zwierzętom wymaga jednak nieco wiedzy i odpowiedniego sprzętu, który będzie w stanie oddać całe piękno natury. W tym artykule postaram się wyjaśnić nieco, jak należy zabrać się za fotografowanie natury.

Pierwszą, i zarazem zdecydowanie najważniejszą rzeczą w fotografii przyrodniczej jest etyka. Robiąc zdjęcia na terenach zamieszkiwanych przez liczne gatunki roślin i zwierząt, należy pamiętać o tym, że to fotograf jest tam gościem. Nie wolno więc zakłócać rytmu życia fotografowanych istot, gdyż nawet najmniejsza ingerencja w przyrodę, może mieć fatalne skutki dla bardzo wielu stworzeń. Niestety, niedoświadczeni fotografowie nagminnie łamią te zasady w imię wykonania dobrych zdjęć. Ich najczęstsze działania to obcinanie gałęzi i niszczenie niektórych roślin, w celu wyeliminowania z kadru niepotrzebnych obiektów. Nawet, jeśli takie działanie pozornie wydaje się całkowicie nieszkodliwe, może przyczynić się na przykład do zniszczenia gniazd niektórych gatunków ptaków. Aby podczas fotografowania przyrody uniknąć destrukcyjnych dla niej zachowań, wystarczy pamiętać o tym, że dobro fotografowanych roślin i zwierząt jest znacznie ważniejsze, niż zrobienie nawet najlepszej fotografii.

Fotografowanie przyrody wymaga od nas odpowiedniego sprzętu

Kolejnym bardzo ważnym warunkiem, który należy obowiązkowo spełnić przed podjęciem się fotografowania przyrody, jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Oprócz tego, że musi on zapewnić fotografowi optymalną jakość zdjęć, powinien również umożliwiać robienie zdjęć zwierzętom ze sporego dystansu, aby ich nie spłoszyć. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego aparatu, to nie sprawia on większego problemu. Idealnie sprawdzą się tutaj wszystkie lustrzanki oraz większość droższych modeli aparatów kompaktowych. Znacznie większym wyzwaniem jest kupno odpowiedniego obiektywu. Warto wybrać tutaj model z możliwie jak najdłuższą ogniskową. Takie szkło pozwoli uzyskać zbliżenie, które będzie odpowiednie do fotografowanie płochliwych zwierząt. Największą wadą większości takich obiektywów jest jednak mała jasność. Korzystając z przysłony rzędu f/8 raczej trudno uzyskać pożądaną głębię ostrości, czy zrobić jakiekolwiek zdjęcie w trudnych warunkach oświetleniowych.  Oprócz tego, ceny takich teleobiektywów do najniższych raczej nie należą. Pomimo tego, posiadanie takiego szkła jest konieczne, gdyż rozpoczęcie fotografowanie zwierząt i roślin z obiektywem szerokokątnym lub standardowym po prostu mija się  z celem.

Sprawa jest nieco mniej skomplikowana w przypadku fotografii makro. W tym przypadku wystarczy zaopatrzyć się w specjalny zoom, który pozwoli na uzyskanie dużego zbliżenia oraz odpowiedniej skali odwzorowania. Dla właścicieli aparatów kompaktowych problem ten praktycznie nie istnieje, gdyż większość modeli ma wbudowaną funkcję makro. Oprócz wszystkich aspektów związanych z obiektywami, warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości statyw. Znacznie ułatwia on pracę fotografa w terenie, oraz pozwala na korzystanie ze znacznie dłuższych czasów naświetlania, co w niektórych przypadkach jest naprawdę bardzo przydatną opcją. Dzięki statywowi nie trzeba także ciągle trzymać w rękach aparatu, który po podpięciu obiektywu potrafi ważyć naprawdę sporo.

Oczywistą sprawą jest to, że w przeciwieństwie do innych rodzajów fotografii, podczas robienia zdjęć przyrody, należy zwracać szczególną uwagę na panującą pogodę i porę dnia, o której wykonuje się fotografie. Od tych czynników zależy to, co w sztuce fotograficznej jest rzeczą absolutnie najważniejszą – światło.  Zupełnie inna będzie jego barwa o różnych porach dnia, więc warto uwzględnić to w planowaniu kadrów i ustawieniach aparatu. Najbardziej sprzyjające warunki oświetleniowe panują zwykle rano i wieczorem, gdyż światło jest wtedy kierunkowe, co pozwala podkreślić trójwymiarowość fotografowanych obiektów.