Fotografia artystyczna

Podstawowym zadaniem fotografii artystycznej jest wywołanie u widza określonego rodzaju emocji i uczuć.  Niezależnie od formy zdjęcia i fotografowanego motywu, ten warunek musi zostać bezapelacyjnie spełniony przez fotografa, jeśli ma on zamiar zaliczyć swoją pracę do sztuki fotograficznej, a nie do pamiątkowych fotek rodzinnych. Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest oczywiście pełna poprawność techniczna zdjęcia, Bez tego, nawet fotografia na której przedstawiono najbardziej poruszający temat, nie ma większych szans na uznanie wśród profesjonalistów. Faktem jest, że o wiele łatwiej mówić o tych dwóch warunkach zrobienia dobrej fotografii artystycznej, niż połączyć je w praktyce. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Aby to osiągnąć, wystarczy podczas pracy stosować się do kilku porad, które postaram się opisać w tym artykule.

Przygodę z fotografią artystyczną zacząć należy od tego, bez czego nie da się wykonać żadnego zdjęcia. Mowa oczywiście o wyborze odpowiedniego sprzętu, który będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania fotografa. Do fotografii artystycznej nie jest potrzebny profesjonalny aparat za kilkanaście tysięcy złotych. Wystarczy zaopatrzyć się w średniej klasy lustrzankę amatorską. Takie aparaty gwarantują zazwyczaj przyzwoity stosunek jakości do ceny i  w zupełności wystarczą początkującym fotografom. Jednak jak to zwykle bywa w fotografii, o wiele więcej uwagi należy poświęcić na wybór odpowiedniego obiektywu. Jest to wydatek jak najbardziej konieczny, bo obiektywy, które sprzedawane są w zestawach z aparatami zazwyczaj nie grzeszą jakością i raczej nie nadają się do realizowania poważnych projektów fotograficznych. Najczęściej polecanymi obiektywami są standardy, o ogniskowej 50mm. Dzięki nim można poradzić sobie z wykadrowaniem większości popularnych tematów.  Oprócz tego, w fotografii artystycznej swoje zastosowanie znajdą również popularne szkła 85mm i wszelkie teleobiektywy, które pozwalają idealnie dostosować tło, do potrzeb aktualnie fotografowanej sceny. Podczas wybierania obiektywu, należy także zwrócić uwagę na jego minimalną wartość przysłony. Jest to bardzo ważne, ponieważ im jaśniejszy obiektyw, tym lepsze efekty rozmycia tła pozwala uzyskać. Znacznie ułatwia również pracę fotografa w trudnych warunkach oświetleniowych.

Jak fotografia artystyczna oddziałuje na widza?

Jak wspomniałem już wcześniej, najważniejszym elementem fotografii artystycznej jest to, w jaki sposób oddziałuje ona na potencjalnego widza. Głównym zadaniem tego typu zdjęć, jest zmuszenie osoby która je ogląda do refleksji, lub wyzwolenie pewnych emocji. Jest to możliwe, gdyż niejednokrotnie jeden obraz może wpłynąć na człowieka bardziej niż jakiekolwiek słowa. Jak zapewne większość ludzi już się domyśla, stworzenie zdjęcia, które wywoła takie głębsze wrażenie wcale nie jest łatwe, i wymaga wprawnego wykorzystania czynników, które wpływają na odbiór obrazu. Pierwszym, i najważniejszym z nich jest światło. To właśnie ono określa w jaki sposób widz spojrzy na fotografię.  Przykładowo, zdjęcia wykonane przy świetle płaskim, są znacznie spokojniejsze niż te, które wykonane zostały przy użyciu oświetlenia bocznego.  Kolejnym elementem, który powinien być w pełni kontrolowany przez fotografa, jest oczywiście kolorystyka zdjęć. Kolor jest bardzo mocnym środkiem przekazu, i nadaje się idealnie do wyeksponowania motywu przewodniego fotografii. Różne barwy, wywołują także różne skojarzenia u ludzi. Można się więc tym posłużyć, aby nadać fotografowanej scenie dramatyzmu, czy też nieco zrelaksować widza, poprzez skomponowanie zdjęcia w barwach zieleni. Pomimo tego, że symbolika poszczególnych barw w fotografii jest nieco skomplikowana, zachęcam do zapoznania się z jej szczegółami, gdyż jest to temat niezwykle ciekawy. Opanowanie umiejętności świadomego wykorzystywania kolorów na pewno wyniesie robione zdjęcia na znacznie wyższy poziom.

Robiąc artystyczne zdjęcia, trzeba również zastanowić się nad perspektywą, z jakiej pokazany zostanie główny temat fotografii.  Można tutaj wykorzystywać zarówno niski punkt widzenia, jak i pokazać odbiorcy świat z lotu ptaka. 

I już ostatnia, chyba najważniejsza rzecz. Każde zdjęcie, które aspiruje do miana fotografii artystycznej, musi coś przedstawiać. Chodzi, tutaj o to, że fotografia powinna opowiadać pewną historię, która będzie w stanie zainteresować widza. Można to uzyskać poprzez stosowanie się do porad opisanych powyżej, jak i sprawienie, że poszczególne obiekty w kadrze będą do siebie pasować jak elementy układanki, które połączone tworzą spójną całość. Nie jest to zadanie proste, jednak przy odrobinie samozaparcia i czasu poświęconego na rozwijanie swoich fotograficznych umiejętności, można to uzyskać.