Co to jest fotografia?

Miliony ludzi na całym świecie interesują się fotografią. Posiadają oni w sobie bardzo silną pasję do robienia zdjęć, oraz dzielenia się nimi z innymi ludźmi. Niektórzy z nich, to profesjonalni fotografowie, którzy przez całe swoje życie zajmują się sztuką fotograficzną i zarabiają w ten sposób pieniądze. Inni, których jest znacznie więcej, traktują robienie zdjęć jako sposób samorealizacji i wypełnienie wolnego czasu. Oprócz zawodowców i pasjonatów, są jeszcze miliardy ludzi, którzy każdego dnia wykonują zdjęcia za pomocą swoich telefonów komórkowych tylko po to, aby udostępnić je w portalach społecznościowych, lub zachować dla siebie na pamiątkę. Idąc tym tokiem myślenia, możemy w bardzo łatwy sposób dojść do wniosku, że w dzisiejszych czasach fotografia jest czymś tak powszechnym i oczywistym, że przeciętny człowiek nie jest sobie w stanie wyobrazić życia bez niej.

Zdjęcia obecne są na stronach internetowych, w gazetach, książkach czy nawet opakowaniach różnych produktów. Pomimo tak ogromnej powszechności i dostępności, bardzo ciężko odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie, co to jest fotografia? W tym artykule podejmę próbę udzielenia odpowiedzi, która będzie trafnie charakteryzować fotografię w dzisiejszych czasach.

Z czysto technicznego punktu widzenia, fotografia to zarejestrowanie danego obrazu za pomocą światła. Ta reguła pozostaje niezmienna od 1500r, kiedy to Leonardo Da Vinci stworzył urządzenie nazywane camera obscura. W późniejszych wiekach, do prostego prototypu Leonarda zaczęto dodawać różne udogodnienia, przez co fotografia stawała się coraz bardziej powszechna. Dla ówczesnych ludzi, była ona początkowo luksusem dostępnym dla najbogatszych. Wykorzystywano ją tylko i wyłącznie do wykonywania portretów zamożnych rodzin i wpływowych ludzi. Technicznie wykonanie zdjęcia było bardzo trudne, więc zajmowali się tym jedynie profesjonalni fotografowie, którzy pobierali za swoją pracę ogromne wynagrodzenie. Można więc powiedzieć, że początkowo fotografia była nowinką techniczną, na którą jedni spoglądali z zachwytem, a inni byli pełni obaw i nie cenili zbytnio nowego wynalazku. Oprócz zaspokajania zachcianek niektórych ludzi, fotografia nie pełniła żadnych istotnych funkcji.

Zmieniło się to dopiero, kiedy rozwój szeroko pojętej techniki umożliwił rozpowszechnienie aparatów, dzięki którym każdy mógł wykonywać zdjęcia w prosty sposób. Fotografia stała się sposobem na uwiecznianie najważniejszych chwil z życia ludzi. Nieco później zaczęła również pełnić funkcję informacyjną, bo zdjęcia drukowano w prasie. Ułatwiło to życie bardzo wielu ludzi. Fotografia powoli stawała się czymś, bez czego ludzie nie potrafiliby żyć.

Fotografię zaczęto wykorzystywać do…

Z biegiem czasu, Fotografię zaczęto wykorzystywać, jako formę przekazu artystycznego. Uwiecznianie wizerunku ludzi i ilustrowanie artykułów w gazetach nie było już jedynym zadaniem zdjęć. Artyści zaczęli jej używać, aby za pomocą obrazu wyrazić siebie i oddać w jakiś sposób to, co myślą o otaczającym ich świecie i żyjących na nim ludziach. Zdjęcia największych artystów pojawiły się w galeriach, jako część kultury wysokiej. Fotografia była już więc nie tylko formą przekazu informacji i uwieczniania ważnych chwil rodzinnych, ale też najprawdziwszą sztuką, którą wkrótce zaczęto postrzegać niemal na równi z rzeźbą i malarstwem.

Kolejnym punktem zwrotnym w postrzeganiu fotografii stała się rewolucja cyfrowa i rozpowszechnienie internetu. Powstanie portali społecznościowych sprawiło, że zdjęcia zaczęły być używane do komunikowania się ze znajomymi. Ogromna powszechność aparatów fotograficznych przyczyniła się do tego, że robienie zdjęć jest obecnie odbierane jako coś zupełnie normalnego i powszechnego. Miliony dzieci z całego świata robią każdego dnia mnóstwo zdjęć, nawet nie przykładając do tego większej uwagi. Producenci telefonów komórkowych za jeden z podstawowych celów, stawiają sobie wyposażenie swoich urządzeń w aparaty jak najlepszej jakości. Można więc powiedzieć, że obecnie fotografia jest na każdym polu w życiu człowieka, a różni ludzie wykorzystują ją na bardzo wiele sposobów.

Po przyjrzeniu się zmianom statusu fotografii na przestrzeni wieków, można przystąpić do udzielenia odpowiedzi na pytanie postawione we wstępie. Myślę, że w XI wieku, fotografia jest po prostu nieodłącznym elementem życia człowieka. Bez niej nie byłoby świata, który jest znany obecnie. Fotografia to genialny wynalazek, który rozwijany przez stulecia przyczynił się do odmiany oblicza ludzkości, oraz powstania wielu znaczących udogodnień w życiu przeciętnego człowieka.