Fotografowanie nieba nocą

Każdy początkujący fotograf chociaż kilka razy zastanawiał się zapewne nad tematami swoich fotografii. Często także dochodził pewnie do wniosku, że zasadniczo wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu i jest choć odrobinę ciekawe, zostało już dawno sfotografowane. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji jedynym sensownym wyjściem jest odłożenie aparatu na bok i przerwa w  robieniu zdjęć. Istnieją na szczęście o wiele lepsze sposoby na uporanie się z chwilowym brakiem pomysłów na własną twórczość. Czasami wystarczy tylko dokładnie rozejrzeć się wokół, aby dostrzec, że fascynujące obiekty tylko czekają, kiedy fotograf je uwieczni. Jednym z nich jest zdecydowanie nocne niebo z tysiącami gwiazd i księżycem.

Fotografowanie nieba nocą wcale nie jest taka trudna na jaką wygląda, a zdjęcia gwiazd wyglądają bardzo efektownie i pobudzają wyobraźnię widza. Aby wykonać dobre zdjęcia nocnego nieba, wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad oraz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów. Poniższy artykuł szczegółowo wyjaśni, jak należy przygotować się do wykonywania fotografii gwiazd.

Fotografowanie nieba nocą poza miastem

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli tego gdzie najlepiej fotografować niebo nocą. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, gdyż nie z każdego miejsca gwiazdy i inne ciała niebieskie będą widoczne tak samo dobrze. Przede wszystkim, należy unikać fotografowania, kiedy znajdujemy się w miastach lub innych wszelkiego rodzaju większych skupiskach ludzkich. Powód takiego postępowania jest prozaiczny. Każde miasto posiada na swoim terenie wszelkiego rodzaju sklepy, latarnie, samochody i inne obiekty, które generują światło. Jego zbyt duże natężenie powoduje, że część gwiazd jest po prostu niewidoczna, a fotograf musi zadowolić się jedynie największymi z nich.

Aby poradzić sobie z tą niedogodnością, wystarczy opuścić miasto i udać się gdzieś, gdzie zaludnienie jest niewielkie, a żadne miejskie światła nie będą nam przeszkadzać w pracy.  Kolejnym ważnym aspektem jest godzina, o której będziemy fotografować nocne niebo.  Nie powinno się robić tego wieczorem, ponieważ jest wtedy jeszcze zbyt jasno i uchwycenie całego piękna gwiazd nie będzie możliwe. Należy zaczekać, aż niebo stanie się całkowicie czarne, a gwiazdy ukażą się w pełnej okazałości. Oprócz tego, warto również zwrócić uwagę na panujące warunki pogodowe. Z oczywistych względów, robić zdjęcia gwiazd najlepiej jest wtedy, kiedy na niebie nie ma absolutnie żadnych chmur, które zasłaniałyby niebo.

Fotografowanie nieba nocą z długim czasem naświetlania

Kolejną rzeczą, która może w pewnym stopniu niepokoić początkującego fotografa przed rozpoczęciem robienia zdjęć nocnemu niebu jest to, jak należy ustawić aparat, aby uzyskać możliwie ja najlepsze rezultaty.  Tutaj także musimy sobie jasno powiedzieć, że nie ma w tym żadnej większej filozofii. Najważniejszą sprawą o której trzeba pamiętać, jest zastosowanie długiego czasu naświetlania i wysokich czułości ISO.  Odpowiednie będą tutaj czasy naświetlania rzędu nawet kilkudziesięciu sekund. W tym miejscu chyba wszyscy domyślili się już, że przedmiotem, w który obowiązkowo musimy się zaopatrzyć przed podjęciem się fotografowania nieba nocą, jest dobry statyw. Bez niego nasza praca praktycznie jest pozbawiona sensu, gdyż żaden człowiek nie jest w stanie utrzymać nieruchomo aparatu przez pół minuty. Oprócz tego, musimy jeszcze pamiętać, że lustrzanka może zostać minimalnie poruszona podczas wciskania przycisku migawki. Aby tego uniknąć, wystarczy użyć prostego wężyka spustowego.

Ustawiając czas naświetlania w aparacie, musimy uwzględnić jeszcze jedną, bardzo ważną w tym przypadku kwestię. Jak pewnie wszyscy doskonale wiedzą, Ziemia ciągle się porusza, zmieniając swoje położenie względem fotografowanych gwiazd. Nasz aparat oczywiście razem z nią. Ustawienie zbyt długiego czasu naświetlania zdjęcia, może spowodować, że gwiazdy, które powinny być świetlistymi punkcikami, zamienią się w smugi światła. Zjawiska tego zwykle trzeba unikać, jednak kiedy świadomie zdecydujemy się wykorzystać je na swojej fotografii, możemy osiągnąć naprawdę zdumiewające efekty.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat kadrowania zdjęć nocnego nieba. Wydawać by się mogło, że skoro robimy zdjęcia gwiazdom, to nie ma absolutnie nic trudnego w kompozycji. Wystarczy tylko skierować obiektyw w górę i zrobić zdjęcie. Otóż nic bardziej mylnego. To, że głównym tematem zdjęcia jest nocne niebo, nie oznacza, że w kadrze nie mogą się znaleźć inne elementy, które uczynią zdjęcie ciekawszym. Mogą to być wszelkiego rodzaju obiekty naturalne, jak i te, które stworzone zostały ręką człowieka. Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie swojego zdjęcia o czubki drzew czy budynków, które bardzo dobrze skomponują się z gwiazdami.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika, fotografowanie nieba nocą stanie się dla wszystkich początkujących fotografów dużo łatwiejsze. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek, oczarujemy widza, pokazując mu wspaniałą magię wszechświata uwiecznioną na naszym zdjęciu.